Węgiel: (Polski i Rosyjski)
- kamienny, groszek
- drzewny węgiel, ekogroszek
- brunatny węgiel
- koks, koksowniczy
Miał - Czy komin może być czysty?
tak! wystarczy przestać używać miału węglowego.
Węgiel: (Polski i Rosyjski)
- kamienny, groszek
- drzewny węgiel, ekogroszek
- brunatny węgiel
- koks, koksowniczy
Miał - Czy komin może być czysty?
tak! wystarczy przestać używać miału węglowego.
Brykiet:
Prawo dotyczące zakazu wprowadzania do obrotu paliw stałych na terenie RP
- ścinki drzewne
- słoma 72%
- trociny
Drewno:
- opałowe drewno
- kominkowe, pelet, kostka
- zręby drzewne
- Jak prawo działa na rynek drzewny w Polsce.
Groszek:
- wysoka jakość
- tańszy
Gaz:
- butle
- propan
- ziemny
Pamiętaj że właściciele lub zarządcy budynków są zobowiązani do czyszczenia przewodów kominowych oraz wykonania obowiązkowych przeglądów przewodów kominowych raz w roku. W przypadku gdy mamy do czynienia z paleniskiem na paliwa stałe takim jak węgiel czyszczenie przewodów należy przeprowadzić co trzy miesiące.
Gdy palimy gazem wystarczy raz w roku ale lepiej zerkać częściej ponieważ piece gazowe mogą nie mieć czujników.
Dlatego tak czesto? ponieważ ważne jest aby nie dopuścić do zarastania komina smołą i sadzą. W niektórych przypadkach może dojść do zapłonu i wtedy robi się groźnie. Jak to zrobić samemu? Jeśli mamy odpowiednią szczotkę do czyszczenia, można taki zabieg przeprowadzić samemu. Koszt od może być w okolicach 60 zł w górę na innych stronach. W przypadku, kiedy zdecydujemy się czyścić komin samodzielnie nie zdobędziemy odpowiedniego zaświadczenia, które będzie dla nas zabezpieczeniem przed ubezpieczycielem w razie ewentualnego pożaru. Warto o tym pamiętać, gdyż bez takich zaświadczeń nie będziemy mieli podstaw do wnoszenia roszczeń do ubezpieczalni. Warto więc poprosić specjalistę z uprawnieniami od czarnej roboty.
Jeśli zaniedbamy czyszczenie sadzy w najlepszym wypadku osłabi ona ciąg kominowy. Im więcej zalegającej sadzy tym bardziej negatywnie będzie ona wpływała na ciąg. Jednak już dwumilimetrowa warstwa będzie hamowała przepływający strumień spalin. Może też dojść do oderwania się kawałka warstwy spalin, który zatka przewód kominowy, a wtedy trujące spaliny zaczną ulatniać się do kotłowni. Kiedy sadza na dobre zadomowi się w naszym kominie występuje już realne zagrożenie pożarem komina.
Aby ograniczyć osadzanie się bardzo smolistej sadzy w kominie należy zwrócić też uwagę na to w jaki sposób palimy i tu przyda się metoda palenia od góry.